"Разработка урока по подготовке к заданию С5 в устной части ЕГЭ"
Автор: Идельбаева Светлана Николаевна
Должность: учитель
Учебное заведение: МБОУ "Гимназия №5"
Населённый пункт: г. Морозовск Ростовская обл.
Наименование материала: Разработка урока
Тема: "Разработка урока по подготовке к заданию С5 в устной части ЕГЭ"
Описание:
Урок по подготовке к заданию С5 был разработан для учащихся с 7 по 9 классы. Он дает учащимся начальное представление о задании данного типа на итоговом государственном экзамене (задание С5). Данный урок был уроком закрепления знаний, актуализации речевых структур в устной речи. В дальнейшем можно провести зачет, в формате экзамена, где каждый учащийся сможет объективно оценить свои знаний по данной теме.
Разработка урока по подготовке к заданию С5 в устной части ЕГЭ
Автор: Идельбаева Светлана Николаевна
Должность: учитель английского языка
Классы : 7 - 9
Организация: МБОУ «Гимназия №5 г.Морозовска»
Населенный пункт: г.Морозовск, Ростовская обл
Урок по подготовке к заданию С5 был разработан для учащихся с 7 по 9 классы. Он дает
учащимся начальное представление о задании данного типа на итоговом государственном экзамене
(задание С5). Данный урок был уроком закрепления знаний, актуализации речевых структур в
устной речи. В дальнейшем можно провести зачет, в формате экзамена, где каждый учащийся
сможет объективно оценить свои знаний по данной теме.
Цель: Закрепление речевых структур по теме «Описание картинки», их актуализация в устной речи
учащихся.
Тип урока: урок закрепления учебного материала
По характеру содержания материала: обучающе-воспитывающий.
По организации взаимодействия: педагогика сотрудничества.
Преобладающие методы: коммуникативный.
Задачи урока:
Учебные: Актуализация и применение структур и речевых клише по теме «Describing a picture» в
устной речи учащихся;
Развивающие:
Ф
ормирование билингвистической коммуникативной компетенции учащихся,
реализация коммуникативно-речевого взаимодействия в англоязычной среде через сотрудничество;
Воспитательные: Формирование активной жизненной позиции учащихся, формирование у
учащихся стремления к познанию нового, создание атмосферы сотрудничества.
Формы работы: индивидуальная, парная, групповая, фронтальная.
Используемые источники:
1. Solutions. 2
nd
edition. Pre – Intermediate. Tim Fella, Paul A Davies/ Тим Фелла, Пол А Дэвис , 2012 г.,
Oxford University Press.
2. 1000 Pictures for Teachers to Copy. Andrew Wright. – Addison Wesley Longman,Ltd, 2004
3.
Обозначения: T- учитель, S- ученик
Формы взаимодействия: T-SS, T-S, S-S, SS-SS, SS-T,
Этап
Время
Взаимо
действие
Ход урока
Материал
I. Организационный
момент.
Приветствие. Создание
положительного
эмоционального
настроя на урок.
1
T-SS
T: Good morning, students. I’m very glad to see you. Sit down, please.
I hope you are fine today as we have a lot of interesting things to do and to
learn. Let’s start our lesson.
Проектор, слайд 1
II. Основная часть.
1. Постановка целей и
задач.
3
T-SS
T: Students, what do you see on the board?
SS: Pictures/ Photos.
T: You are right, these are the first pictures in history made by a man, can you
guess the time when they were made.
SS: (предположения учащихся)
The first picture was made in 1826 and it’s called
View from the Window at Le
Gras,
the second is the first portrait made by a man called Robert Cornelius
who was a photographer, the picture was made in 1836. Of course, nowadays
pictures
are colourful and more interesting but these two will stay in history
forever.
Why do you think I started our lesson with the pictures?
SS: (предположения учащихся)
T: You are right, today we will look at the pictures and speak about them. The
topic of our lesson today is “Describing a picture”. We’ll learn how to
describe and speculate about a picture.
Старинные
фотографии на
слайде 2, 3
2. Актуализация
субъективного опыта.
4
S-S
T: But first I want to start with two questions for you. Do you like to take
pictures? Or Do you like to be on the picture? I want you to discuss these
questions in pairs for a minute. (обсуждение вопросов в парах)
T: Raise your hand if you like to take pictures. Misha, why do you like to take
pictures? Kate, why do you like to be on the picture?
SS: (индивидуальные ответы учащихся)
T: Students, do you know the name of a new but very popular movement,
when you can be a photographer and a model at the same time?
S: Selfie.
Вопросы на слайде 4
T: You are right, it’s selfie. Do you like to take selfies? Some of selfies are
really funny and unusual, have a look.
Слайды 5, 6, 7
3 . Актуализация
имеющихся знаний.
5
T-S
SS
T: On our last lesson we took some new phrases that help us to describe a
picture. Let’s check how you remember them. But first can you name three
main categories of picture description.
SS: Summaring, Locating and Speculating.
T: You are quite right. Now you need to complete the chart with the phrases.
Let’s find new partners to do the task. Take your Clock buddies lists and find
a person for 9 o’clock. (учащиеся создают новые пары)
Now complete the chart with new phrases. You have two minutes to do the
task. You will hear the music, when it stops, you need to finish the task.
Let’s check on the board.
SS: (зачитывают ответы таблицы)
Задания на
листочках, слайд 8-
10, магнитофон,часы
4. Применение знаний.
7
S-S
T: Now let’s use the phrases to complete the description of the following
picture. Do the task in the group of 4. You will have 3 minutes, remember
about the music.
SS: (учащиеся выполняют задание в группах)
T: Let’s check the task. Each group reads 2 sentences.
Задания на
листочках, слайд 11-
12
3. Развитие навыков
говорения и
аудирования.
6
S-S
T: Students, do you like to draw? Because now you will have chance to try
yourself as artists. For this task find a buddy for 12 o’clock. (учащиеся
составляют новые пары)
Raise your hand if you are student A. So you are artists, take a paper and a
pencil. Students B, you are a describer. You have a picture and your task is to
describe it to student A. You can’t show the picture to your partner. You have
4 minutes for the task.
Time is up. Now let’s see how great your pictures are. Students A show your
pictures to students B.
(на слайде показаны варианты картинок)
Рисунки, чистые
листы бумаги,
карандаши, слайд 13-
16
4. Развитие навыков
письма.
4
S-S
T: Now let’s practice in describing a picture. For the task find a buddy for 3
o’clock. Now you need to write 6 sentences describing a photo. You have 3
minutes to do the task.
(учащиеся выполняют задания в парах)
Слайд 17
5. Развитие навыков
говорения.
5
SS
T: Now I want to invite you to read your descriptions.(одна пара зачитывает
свое описание, другая пара дополняет)
Слайд 18-20
6. Рефлексия
2
S
T: Our lesson is coming to an end. Today we learnt how to describe and
speculate about a picture. I want you to fill the table to see how much you can
Таблицы для
рефлексии
do now.
(учащиеся заполняют таблицу)
Let’s collect your charts and I’ll put you marks after checking them.
7. Информация о
домашнем задании.
1
SS-T
T: You hometask for today will be to write a description of a picture. I give
you three options, you choose one you liked the best.
Слайд 21
III. Заключительная
часть.
2
T-SS
T: Our lesson is over. Did you like the lesson? What did you like best?
(ответы учащихся)
T: Thank you for lesson. You are great students!
Have a nice day. Goodbye.
Слайд 22
Раздаточный материал
Ex.1 Complete the chart with the phrases in the box.
Judging by … Next to the … in the background
This photo shows … on the right They look (+ adj)
Summaring
In this photo, we can see …
This is a photo of ….
1.__________________________
Locating
in the foreground
2._____________________________
_
on the left
3.
______________________________
in the distance
behind the …
4
____________________________
in front of the
Speculating
I’d imagine
It looks like …
5.____________________________
They look as though
It looks as if …
6.
____________________________
_
It’s …
They’re…
Ex. 2 Complete the description with the phrases from the chart. More than one answer is
sometimes possible.
1. ________________________________a birthday party.
2. __________________________________ there are three children smiling.
3. A boy___________________________ is wearing funny glasses and a hat.
4. _______________________________ a girl is wearing a nice dress.
5. The second boy _____________________________ is wearing clown hair.
6. _______________________________ there is a birthday cake and cups.
7. _______________________________ the children look very happy.
8.______________________ they are very good friends.
Рефлексия
I can …
Read the statements. Think about your progress and tick one of the boxes.
* - I need more practice.
** - I sometimes find this difficult.
*** - No problem!
*
**
***
I know the main categories of picture description.
I know the phrases for describing a picture.(ex.1)
I can use them in the text.(ex.2)
I can describe a picture to my partner. (ex.3)
I can understand my partner’s description.(ex.3)
I can describe and speculate about the picture.(ex.4)
I think my mark for the lesson today is __________ .